Úrovně hodnot IQ

Lidé, kteří mají hodnotu IQ vyšší než 140 mají výborné předpoklady pro tvůrčí činnost a určují ostatním směr poznání. Hodnoty IQ mezi 130 a 140 dosahují necelá 3% populace. Jedná se o výjimečně vysokou hodnotu IQ.

Hodnota IQ nad 140

Lidé, kteří mají hodnotu IQ vyšší než 140 mají výborné předpoklady pro tvůrčí činnost a určují ostatním směr poznání. Jsou génii pro danou dobu, vymýšlejí nové teorie a nové přístupy. V populaci je těchto lidí přibližně 0,2%. Ze známých osobností takovýchto hodnot dosahuje například Bill Gates nebo Stephen Hawking.

 

Hodnota IQ od 131 do 140

Hodnoty IQ mezi 130 a 140 dosahují necelá 3% populace. Jedná se o výjimečně vysokou hodnotu IQ. Lidé s těmito hodnotami jsou dobří manažeři nebo odborníci pro daný obor, jsou také dobrými vědci a výzkumníky. Například kalifornský guvernér a bývalý herec Arnold Schwarzenegger nebo herečka Nicol Kidman mají IQ v těchto hodnotách.

 

Hodnota IQ od 121 do 130

Hodnoty mezi 121 a 130 jsou považovány na vysoce nadprůměrné. Jedinci s těmito hodnotami snadno vystudují vysokou školu a v manažerských nebo tvůrčích oblastech mohou také dosáhnout vynikajících výsledků. V populaci je tato skupina zastoupena přibližně 6%.

 

Hodnota IQ od 111 do 120

Jedná se o nadprůměrnou inteligenci. Vysoká škola těmto jedincům nedělá problémy a vystuduje ji bez problémů. Pokud je jedinec pracovitý, může získat mimořádné pracovní místo na pracovním trhu. V populaci můžeme najít přibližně 12% lidí s těmito hodnotami IQ.

 

Hodnota IQ od 101 do 110

Naměřené hodnoty IQ mezi 101 a 110 jsou považovány za vysoký průměr. Jedinec s těmito hodnotami vysokou školu vystuduje jen s obtížemi, ale pokud je důsledný a pracovitý může dosáhnout mimořádného pracovního místa. V populaci je tato skupina zastoupena celými 25%.

 

Hodnota IQ od 91 do 100

Naměřené hodnoty IQ mezi 91 a 100 se považují za průměrnou inteligenci, která v populaci zastoupena přibližně 25%. Jedinci s těmito hodnotami složí maturitní zkoušku bez problémů a pracují spíše ve středním managementu.

 

Hodnota IQ od 81 do 90

Lidé s těmito hodnotami IQ mezi 81 a 90 dokážou vystudovat základní školu a dobře se uplatnit v manuálních profesích a činnostech. Jedná se o slabě podprůměrnou inteligenci. V populaci jsou zastoupeni 10%.

 

Hodnota IQ od 71 do 80

Jedná se o nižší stupeň mentální retardace. Jedinci s těmito hodnotami s obtížemi zvládnou základní školu, ale ve zvláštních školách vystudují téměř bez problémů. Tito jedinci tvoří desetinu populace.

 

Hodnota IQ od 51 do 70

Jedinci s hodnotami IQ mezi 51 a 70 zvládnou zvláštní školu, pokud jim někdo věnuje dostatek času a úsilí. Jsou schopni se sami o sebe postarat, zvládají každodenní činnosti. Jde o lehkou mentální retardaci (debilitu). V populaci jsou zastoupeni bezmála 7%.

 

Hodnota IQ od 21 do 50

Jedná se o střední mentální retardaci (imbecilitu). Jedinci s těmito naměřenými hodnotami jsou nevzdělatelní, ale jsou schopni se o sebe postarat a žít celkem samostatně. V populaci se vyskytují 2% takovýchto jedinců.

 

Hodnota IQ do 20

Jedná se o těžkou mentální retardaci (idiocii). Takový jedinec je nevzdělatelný a nevychovatelný. Často je odkázán na pomoc druhých, sám se o sebe nedokáže postarat, často žije ve svém vlastním světě a okolí nevnímá. V populaci zaujímají 0,2%.

 

A kolik máte vy? Zjistěte hodnotu svého IQ právě teď online.

IQ test

Vrozená inteligenceOtestujte míru svojí vrozené inteligence v jedinečném IQ testu...

Numerická inteligenceTestování numerické inteligence je zaměřeno zejména na matematické...