Příprava na psychotest

Seznamte se s nejdůležitějšími zásadami, jak se připravit na psychotest. Doporučení jsou obecné, doporučujeme se jimi řídit i v případě online testů osobnosti, IQ testů a dalších ...

V tomto textu se dočtete, jakou přípravu na pracovní test doporučují odborní psychologové. Je jedno, zda si test děláte orientačně pro sebe nebo pro někoho, koho váš výkon zajímá. Nezáleží také na tom, zda test děláte za pomoci tužky a papíru, ústně a nebo on-line.

  1. Před testem si dopřejte dostatek spánku
  2. Test dělejte odpočatí a vyvarujte se předchozí namáhavé činnosti (duševní i psychické)
  3. Před testem nepijte alkohol ani nekonzumujte větší množství kávy nebo kofeinových nápojů
  4. Ujasněte si podmínky testu, počet správných odpovědí, časové omezení, způsob hodnocení testu.
  5. Věnujte se pečlivě zadání, které je vám předloženo. Důležitou roli mají často malé detaily.
  6. Pracujte klidně a soustředě, ale snažte se pracovat rychle.
  7. V testu odpovídejte pravdivě a upřímně. Pokud si test děláte pro sebe, je zbytečné, abyste dostali zkreslené výsledky. Pokud váš výsledek budou mít k dispozici třetí osoby, měli byste se snažit , aby mohly vidět vaše silné i slabé stránky. Každý člověk má své nedostatky, pokud byste je v testu zamlčeli, bude jasné, že jste neodpovídali upřímně a to vám spíše pohorší. Na některé otázky se dokonce může předpokládat odpověď, která je na první pohled špatná nebo nemorální. Pokud ukážete své stinné stránky, vyniknou vaše přednosti.
  8. Následuje-li po testu pohovor, hovořte spíše o svých kladech.Jste-li tázáni na své negativní vlastnosti, odpovědi se nevyhýbejte, odpovězte však krátce, případně přidejte, jak na svém nedostatku pracujete. Vhodné je, když uvedete jako svůj nedostatek něco, co se k povolání, které byste měli vykonávat příliš nevztahuje, nebo může v práci vyznít jako pozitivum – např. přílišná pořádkumilovnost nebo zápal pro práci na úkor rodiny. Vaše odpovědi by však vždy měli být pravdivé.
  9. Před testem, který budete dělat tzv. na ostro si projděte podobné testy v knižních publikacích nebo na internetu.

Během vyplňování mějte na paměti, že jak vy, tak váš zaměstnavatel máte společný cíl: zjistit, zda jste pro určitou práci vhodným uchazečem.

Zkuste si psychologický IQ test online.

Související články:

IQ test

Vrozená inteligenceOtestujte míru svojí vrozené inteligence v jedinečném IQ testu...

Numerická inteligenceTestování numerické inteligence je zaměřeno zejména na matematické...