Psychotesty pro uchazeče o zaměstnání

Každý kdo shání v současné době nové zaměstnání ví, že je to, ve většině, případů běh na dlouhou trať.

Každý kdo shání v současné době nové zaměstnání ví, že je to, ve většině, případů běh na dlouhou trať. Personalisté často chtějí mimo kvalitního vzdělání také praxi v daném oboru, jazykové znalosti a psychickou odolnost. Pokud se zadaří, personalistům se zalíbí životopis a dotyčný obdrží následně zprávu o tom, že se má dostavit na přijímací pohovor, je už to bráno za malý úspěch.

Stále častěji se stává, že součástí pohovoru je mimo jiné vyplnění psychotestu. Firmám takový psychotest pomáhá při výběru vhodného kandidáta, protože se při něm dá zjistit na jakou práci se uchazeč ve skutečnosti opravdu hodí, jeho talent, předpoklady, zájmy, komunikační schopnosti, týmovost a mnoho dalšího. Podobný psychotest si lze vyzkoušet i u nás.

Také je důležité zmínit, že u osobnostních psychotestů neexistuje špatná odpověď, proto v žádném případě nemá cenu si vymýšlet ale naopak zaškrtávat takové odpovědi, které považujeme za správné z našeho hlediska pohledu. Test na zkoušku si každý může vyzkoušet hned a tady. Například při pohovoru na pozici hasiče, bývá častá otázka, zda máte rádi oheň. Na takovou otázku se nikdo nemusí bát odpovědět, že ano, protože naprostá většina lidí se ráda dívá do plamenů, mají rádi teplo apod. Rozhodně při zaškrtnutí kladné odpovědi si nikdo nebude myslet, že jste pyroman.

Druhy možných testů u pohovoru
 1. verbální, neverbální testy
 2. testy abstraktního myšlení
 3. testy pozornosti
 4. osobnostní testy
 5. testy inteligence
 6. testy matematických a technických schopností


Příprava na psychotesty a samotný test
 1. zjistit si, jaké druhy testů používají
 2. zkusit si zkušební test
 3. nestresovat se
 4. být odpočatý
 5. nevymýšlet si
 6. nic nepřikrášlovat


Testy trvají ve většině případů několik desítek minut, některé firmy si je vytvářejí sami a některé je mají přímo od specializovaných firem, které vytvářejí s pomocí psychologů. Hodnocení těchto testů je velice subjektivní podle konkrétních požadavků dané firmy. I přesto si je však lze nanečisto projít a zjistit tak, jaké otázky se vůbec mohou v testu objevit.

Přejeme vám hodně štěstí a úspěchu.


Myslíte si, že psychotest zvládnete?

IQ test

Vrozená inteligenceOtestujte míru svojí vrozené inteligence v jedinečném IQ testu...

Numerická inteligenceTestování numerické inteligence je zaměřeno zejména na matematické...