Psychologické testy pro řidiče

Pro koho jsou určeny psychologické testy řidičů

Psychologické testy řidičů jsou určeny zejména pro profesionální řidiče autobusů a nákladních vozidel, jejichž hmotnost je vyšší než 7,5t. Psychotest musí také absolvovat všichni řidiči, i ti osobních automobilů, kteří se vybodovali a chtějí získat zpět řidičský průkaz. Nově může psychologický test nařídit také obvodní lékař řidičům seniorům nad 65 let.

Kdo psychotest řidičům provede a jak dlouho trvá
Psychologický test řidičům provádí vždy kvalifikovaný a odborně způsobilý psycholog. V ČR působí v současné době na 200 odborně způsobilých psychologů, u kterých lze tento test absolvovat. Test u psychologa trvá 2 – 5 hodin a to buď individuálně anebo ve vícero lidech, výsledky se potom dozví každý řidič ihned po skončení.Pokud si takový zkrácený test chcete vyzkoušet nanečisto, otevřete na odkaz dole. Tento cvičný test je srovnatelný s testy u psychologa, ale je podstatně zkrácen na cca 30 min.
Cvičný test

Průběh psychotestu aneb co na řidiče čeká
Psychotesty jsou rozděleny na dvě až tři části. V první části řidiči absolvují výkonnostní test a ve druhé části osobnostní test. Písemný výkonnostní test je zaměřen na pozornost, soustředěnost, rychlost, stresovost, apod. Osobnostní test je také písemný a dotazuje se například na to, jak byste se zachovali v určitých stresových situacích a jak je zvládli, na míru ovládání sebe sama.
Dále se zajímá o to, jakou máte povahu, paměť atd. Někteří psychologové mají ještě třetí část, která obsahuje rozhovor a vyplnění jednoduchého dotazníku.
Z toho všeho vyplývá, že u psychotestů se nikdy netestují vědomosti, proto se nikdo nemusí předem něco učit zpaměti. Stačí nelhat a nesnažit se vypadat „lepší“.
K psychologickému testu je třeba mít s sebou občanský průkaz, řidičský průkaz a kartičku pojišťovny. Cena se potom pohybuje v rozmezí 1500Kč - 4000Kč, i z toho důvodu je dobré si nejdříve psychotest vyzkoušet u nás.

Rady a tipy jak zvládnout psychotest pro řidiče

  1. být v psychické pohodě
  2. nestresovat se
  3. přijít odpočinutý
  4. nespěchat
  5. pokud se test nepodaří, nic se neděje, je možné hned několik oprav

Pro to aby řidič zvládnul tyto psychotesty, je zapotřebí mít alespoň IQ 100. Pokud máte IQ 100 nebo vyšší, nebude pro vás těžké takový test úspěšně vykonat. Vyzkoušejte si ho nanečisto kliknutím na odkaz níže a sami se přesvědčte, jak na tom jste.


Myslíte si, že psychotest zvládnete?

IQ test

Vrozená inteligenceOtestujte míru svojí vrozené inteligence v jedinečném IQ testu...

Numerická inteligenceTestování numerické inteligence je zaměřeno zejména na matematické...